Meet the Staff

Teaching Staff

Mrs L. Adderley Year 7 Progress Leader
Technology Mrs J. Beever
Executive Headteacher Miss E. Boyce English Mr L. Brownbill Head of PE Mrs E. Doherty Year 9 Progress Leader
PE Mrs J. Edge
Year 10 Progress Leader
Head of History/Geography Mr M. Fearn
Head of Computing/IT Miss C. Fleming RE Mrs C. Galbraith Year 8 Progress Leader
Health & Social
RE Mr P. Giblin
Deputy Headteacher Miss S. Gibson Head of Maths Mrs A. Harris Assistant Headteacher Dr S. Ingham Science Miss S. Johnson Year 8 Progress Leader
Maths Mr M. Johnson
Science Mr E. Kearney Head of Geography Mr J. Ladson Maths Ms C. Lambert Head of English Mrs B. Larkin Technology Mrs C. Mackenzie Maths Miss R. Mayall Textiles
Careers Mrs A. McDonald
Head of MFL
EAL Co-ordinator
Student Leadership Co-ordinator Mr T. Murphy
Head of RE Mr G. Parker Year 11 Progress Leader
Pupil Premium Co-ordinator
Science Mrs K. Potter
English Mr S. Reese Head of Art and Technology Miss S. Shaw English Mr J. Simms Head of Music Mrs M. Smith English/Literacy Co-ordinator Mr K. Speake Assistant Headteacher Mr P. Uglow Head of Science Mrs S. Ward MFL Miss L. Weinberg SENDCo Mrs F. Wright Headteacher

Administration Staff

Mrs B. Redmond Business Manager Mrs K. Rothwell Headteachers’ PA
HR Adviser Mrs J. Dunning
Office Manager Miss C. Mortell Finance Assistant Mrs P. Kelly E.W.O.
Attendance Officer Mrs P. Archer
Progress Leader Assistant Mrs C. Jones Admissions/Administrative Assistant Mrs G. Worthe Receptionist Miss N. Redmond Reprographics Technician

Learning Support Assistants

Mrs G. Kaur Mrs S. Stephenson Mrs H. Gazda Mrs J. HolmesMr C. Paterson  Ms F. DeanMrs G. O’Callaghan Miss I. Potter Miss J. Elsey Mrs C. Callaghan 

Support Staff

Mr A. Child Infrastructure & Development Manager
Mrs N. Dale Science Technician
Miss M. Nadeem Technology Technician
Mr F. McDonald Learning Mentor
Ms N. Harris Learning Mentor

Cover Supervisors

Mrs B. Braithwaite Mrs J. Wright Mrs R. Walsh

Premises Staff

Mr T. Redmond Site Manager Mr H. Conlon Caretaker